TurkogluSat  

Go Back   TurkogluSat > EĞLENCE > SİNEMA & TV & EĞLENCE > Sinema

Seçenekler Stil
Alt 21-07-2007   #1
İsmetim
Yönetici

İsmetim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kullanıcı No: 4
Tecrübe Puanı: 2772 İsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond repute
Standart Türk Sinema Yönetmenleri

Abdullah OĞUZ

Doğum Tarihi : İstanbul, 17 Haziran 1958

Marmara Üniversitesi, İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Amerika'ya gitti. Kendisinin deyimiyle, ''Yeni dünya, hayatı ve hayatın gerçeklerini öğrenmesini sağladı. Her şeyden önce başarmanın formülünü öğretti, yani başarılı olabilmek için bilinçli ve çok fazla çalışmam gerektiğini''

Bir benzin istasyonunda pompacı olarak başlayan iş hayatı, daha sonra idealleri doğrultusunda şekillenerek tamamen alaylı olarak başladığı ve halen devam ettiği film sektörüne yönelmesini sağladı. Orada kazandığı birikimlerini uzmanlaştığı konu olan film ve prodüksiyon şirketi ve Türk kamuoyunun hiç de yabancı olmadığı ANS Prodüksiyon Şirketi’ni kurdu. Şu anda yarışmalar, dizi filmler, klipler, reklam filmleri başta olmak üzere her biri konusunda uzman ekibiyle birlikte, birçok yapıma imza atmakta.

2001 yılında ilk filmi olan Biraz Nisan ile Türk sinema tarihine girdi. 2003 yılında yönettiği Asmalı Konak ile büyük sükse yaptı. Basının ilgi odağı olan filmin galası ülkemizde alışılmamış, gösterişli bir açılış oldu. Klip ve reklam filmi yönetmenliği de yapan Abdullah OĞUZ, çarkıfelek isimli sevilen yarışma programını da yönetti.

1983 yılında New York’ta ANS International’ı kurdu. Bir posta ile alışveriş şirketi için geliştirdiği video kataloğu, dergi aracılığıyla gerçekleşenden yüzde 65 daha fazla satış sağladı. Dünyada ilk kez uygulanan bu pazarlama konseptinin başarısı “Wall Street Journal”da kapak haberi oldu. 1992 yılında ANS International Türkiye’yi kurdu. Ulusal kanallara binlerce saatlik program üreten ANS International, kreatif ekibinin yarattığı özgün drama ve game show formatlarıyla ekranlara dünya standartlarında kalite getirdi.

Bu çok yönlü yapımcı kimliğinin yanında, Abdullah Oğuz yaratıcı bir yönetmen olarak kendini kabul ettirmiş, aldığı birçok uluslararası ödülle Türkiye’deki klip endüstrisinin oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır. Bunun yanısıra Türkiye’de en çok aranılan reklam yönetmenlerinden biri olmayı da başarmıştır.

2003’te Türk sinema pazarına dört filmle giren ANS’nin iki filmi toplam 134 filmden yılın en çok kişi hasılatı getiren filmleri oldu. Abdullah Oğuz bu filmlerden birini, rating rekorları kıran TV dizisi Asmalı Konak’ın devamı niteliğindeki Asmalı Konak-Hayat’ı yönetti. Asmalı Konak-Hayat filmi 2003 yılının bir numaralı gişe filmi oldu.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Biraz Nisan - 2001
Asmalı Konak - 2003
O Şimdi Mahkum - 2007

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI TELEVİZYON DİZİLERİ
Estağfurullah Yokuşu - 2003

YÖNETTİĞİ TELEVİZYON PROGRAMLARI
90 60 90 - 2001
Çarkıfelek - 2000
Top Model - 2000

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
O Şimdi Asker - 2002
Asmalı Konak - 2003
Mustafa Hakkında Herşey

Evdeki Yabancı - 2000 ( Tv Dizisi )
Asmalı Konak - 2002 ( Tv Dizisi )
Karaoğlan - 2002 ( Tv Dizisi )
Bayanlar Baylar - 2002 ( Tv Dizisi )
Pembe Patikler - 2002 ( Tv Dizisi )
Büyümüş de Küçülmüş - 2003 ( Tv Dizisi )
Şarkılar Seni Söyler - 2003 ( Tv Dizisi )
Kampüsistan - 2003 ( Tv Dizisi )
Estağfurullah Yokuşu - 2003 ( Tv Dizisi )
Bir Tutam Baharat (Yunanistan co-production)

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Asmalı Konak - 2003

İsmetim âíå ôîğóìà   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-07-2007   #2
İsmetim
Yönetici

Tecrübe Puanı: 2772 İsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond reputeİsmetim has a reputation beyond repute

Abdurrahman PALAY

Doğum Tarihi : 7 Mayıs 1923, İstanbul
Ölüm Tarihi : 14 Nisan 2002, İstanbul

İstanbul'da 1923 yılında doğdu. Pertevniyal Lisesini bitirdi. 1952 yılında "Kahpenin Kızı" isimli filmde oyuncu olarak sinemaya girdi. Daha sonra 1952 yılında "Deli", 1953 yılında "Bu Kadın Benimdir", "Affet Beni Allahım" ve "Beklenen Şarkı" isimli filmlerde oyuncu olarak devam etti. "Babaların Günahı" 1955 yılında yönettiği ilk filmidir.

Türk Sinema ve tiyatrosunun değerli oyuncusu Abdurrahman Palay geçirdiği ani rahatsızlık sonucu 14 Nisan 2002 tarihinde vefat etti. 1923 yılında doğan tiyatro, sinema ve dublaj sanatçısı Palay'ın filmleri arasında Acı Türkü, Adalardan Bir Yaz Gelir Bizlere, Bir Aşk Türküsü, Erkek Fatma, Çalıkuşu, Garipler Sokağı, Keşanlı ve Zehirli Kuşak yer alıyor. Sanatçının rol aldığı tiyatro oyunlarından bazıları ise Fırtına, Othello, Baba Parası, Yarış Bitti.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Babaların Günahı 1955
Her Yerde Tehlike 1955
Üç Yetimenin Izdırabı 1956
Kurt Mustafa 1957
Erkek Fatma 1959
Kendi Düşen Ağlamaz 1959
Şeytan Kız 1960
Derbeder (Kırık Aşk) 1961
Utanmaz Adam 1961
Naylon Leyla 1961
Yabancı Adam 1961
Erkek Fatma Evleniyor 1963
Yaralı Ceylan 1963
Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere 1964
Keşanlı 1964
İsyancılar 1965
Garibim Çalıkuşu 1966
Kırık Saz 1966
Zehirli Kucak 1966
Acı Türkü 1967
Garipler Sokağı 1967
Acı Tutku 1967
Bir Aşk Türküsü 1969
Gül Ayşe 1969
Kendi Düşen Ağlamaz 1969
Kaderin Oyunu 1970
Altın Mı Aşk Mı 1971
Hesapta Bu Yoktu 1972

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Her Yerde Tehlike 1955
Babaların Günahı 1955
Erkek Fatma 1959
Şeytan Kız 1960
Utanmaz Adam 1961
Naylon Leyla 1961
Keşanlı 1964
Bir Aşk Türküsü 1969
Gül Ayşe 1969
Kaderin Oyunu 1970
Altın Mı Aşk Mı 1971
Hesapta Bu Yoktu 1972

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Hesapta Bu Yoktu 1972

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Kahpenin Kızı 1952
Deli 1952
Bu Kadın Benimdir (Zavallı Necdet) 1953 .... Necdet
Affet Beni Allahım 1953
Beklenen Şarkı 1953
Görünmeyen Adam İstanbul'da - 1955 .... Selim
Yol Palas Cinayeti 1955
Babaların Günahı 1955
Hayatımı Mahveden Kadın 1955
Her Yerde Tehlike 1955
Kaybolan Gençlik 1955
Üsküdar'a Giderken 1955
Günahsız Yavrular 1956
Aşıklar Kabesi Mevlana - 1956 .... Mevlana
Katibim 1956
Kurt Mustafa 1957
Anası Gibi 1957
Kanlı Çevre / Sönen Ocak 1957
Kara Bahtım 1957
Ayşe'nin Çilesi 1958
Çoban Kızı 1958
Sokak Çocuğu 1958
İhtiras Rüzgarları 1958
Erkek Fatma 1959
Kendi Düşen Ağlamaz 1959
Üç Kurşun 1959
Şeytan Kız 1960
Utanmaz Adam 1961
Naylon Leyla 1961
Suçlu Aşıklar 1961
Ümitsiz Kapı 1961
Yabancı Adam 1961
Kısmetin En Güzeli 1962
Erkek Fatma Evleniyor 1963
Yaralı Ceylan 1963
Ahtapotun Kolları 1964
Keşanlı 1964
Ayşecik Boş Beşik 1965
Bir Aşk Türküsü 1969
Cingöz Recai 1969
Öldüren Yumruk 1971
Hesapta Bu Yoktu 1972
Gazap Rüzgarı 1982
Leyla İle Mecnun 1982
O Kadın 1982
Yalan 1982
Ayşem 1984
Sevmek Yeniden Doğmak 1984
Nobat e Asheghi - 1990
Abdulkadir-i Geylani Hz. (Batmayan Güneş) 1993
Yumuşak Ten 1994
Alt 21-07-2007   #3
İsmetim
Yönetici

Adem AYRAL

Doğum Tarihi - 1940, Trabzon

Trabzon'da doğdu. Öğrenim hayatını Trabzon ve Ankara'da tamamladıktan sonra İstanbul'a geldi. 1972 yılından 1988 Nisan ayına kadar Türk Sinemasında ve Televizyon yapımlarında birçok yönetmenle çalışarak reji asistanlığı ve senaryo yazarlığı yaptı. 1993 yılında "Üçüzler" filmi ile yönetmenliğe başladı.

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI BELGESELLER
Kara Leke ( 7 Bölüm )

Türk Dünyasında Nevruz
Yapım Tarihi :
Süresi : 62'
BSB Arşiv No : 179
Yönetmen - Adem AYRAL
Konusu - Türk geleneğinde, yeni bir yılın başlangıcı sayılan; baharın gelişiyle “ bolluk, bereket ve barışın da” geleceğine inanılarak kutlanan Nevruz Bayramı’nı anlatan belgesel.

YÖNETMEN OLARAK ÇALIŞTIĞI KISA FİLMLERİ
Çocuk Programı İçinde - Cem ile Salih, Bekleyiş
Dini Program İçinde - Rüşvetin Bedeli, Sınır Taşı, Kim, Gönül Zenginliği
Eğlence Programı İçinde - Rıza Beyin Polisiye Öyküleri ( 7 Bölüm )

YÖNETTİĞİ SİNEMA FİLMLERİ
Bir Nefes Sevgi - 1996
Şenlik Var - 1994
Düğüm - 1993
Kavuşma - 1993
Su Taşı - 1993
Şüpheci - 1993
Gayret (Ebul Vefa Hz.) - 1993
Üçüzler - 1993

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Öttür Kuşu Ömer - 1979

ASİSTAN OLARAK ÇALIŞTIĞI FİLMLERİ
Parkta Bir Sonbahar - Yönetmen / Hüsamettin ÜNLÜOĞLU
Duvardaki Kan - Yönetmen / Natuk BAYTAN
Her Şeye Rağmen - Yönetmen / Orhan OĞUZ
Gönül Dostları - Yönetmen / Memduh ÜN
Yeniden Doğmak - Yönetmen / Osman SEDEN
Anayurt Oteli - Yönetmen / Ömer KAVUR

YÖNETMEN OLARAK ÇALIŞTIĞI TELEVİZYON DİZİLERİ
Çatallı Köy ( 3 Bölüm )
Türkmen Düğünü - 1989 ( 3 Bölüm )
Kara Elmas - 1990 ( 2 Bölüm )
Suikast - 1992
Bücür Cadı - 1999 ( 169 Bölüm )
Suçlu Kim - 2000
İlk Aşk - 1993
Bir Sevgi Anonsu - 2000
Alt 21-07-2007   #4
İsmetim
Yönetici

Aclan BÜYÜKTÜRKOĞLU

Türk yönetmen Aclan Büyüktürkoğlu, senaryosunu kendisinin yazdığı bir film çekiyor.

Devlet Tiyatrosu’nun eski çalışanlarından olan 36 yaşındaki sanatçı, projeyi, Warner Bros, Universal, Fox ve Paramount gibi büyük stüdyoların yöneticileri ile dirsek temasında bulunan American Film Institude (AFI-Amerikan Film Enstitüsü) için çektiğini söyledi. Başrollerini yabancıların paylaştığı filmin adının “Condemned” olduğunu belirtiliyor.

Eski Devlet Tiyatrosu sanatçısı 36 yaşındaki Aclan Büyüktürkoğlu, yaptığı açıklamada, Warner Bros, Universal, Fox ve Paramount gibi büyük stüdyoların yöneticileri ile dirsek temasında bulunan American Film Institude (AFI-Amerikan Film Enstitüsü) için çektiği ve başrollerini yabancıların paylaştığı filmin adının “Condemned” olduğunu söyledi.

Filmin kahramanının paranoid-şizofren genç bir ressam olduğunu, gördüğü hayaller ve duyduğu emirler yüzünden ailesini öldürdüğünü ve idama mahkum edildiğini kaydeden Büyüktürkoğlu, “Hücresindeki son dakikaları da, halüsinasyonları, etrafındaki objelerle kurduğu ilişki, bilincindeki sürekli değişimler ve çağrışımlarla dolu. Bu genç ressamın halüsinasyonlarına tanık olan seyirci gerçekte neler olduğunu da kavramaya başlıyor. Bununla beraber ressamın çevresindeki hiç kimse bunu fark etmiyor. Çünkü, Isaac, yani ressam, çocukluğunda amcası tarafından taciz edildikten sonra kimse ile konuşmuyor ve temas kurmuyor. Zaman zaman tekrarladığı üç kelime var, ancak bu da etrafındakiler için pek bir anlam ifade etmiyor. Bunun dışında, Isaac’in tek çıkış yolu resimleri, fakat resimlerini saçmalık olarak değerlendirenler ipuçlarını görmüyorlar bile. Psikologların yeterli olamaması da Isaac’in idama gitmesini daha da hızlandırıyor. Ancak...., bundan sonrasını anlatmak herhalde kendi filmimi baltalamak olur” şeklinde özetliyor filmini.

Büyüktürkoğlu, filmin başrollerinde Shane Goodwin (Isaac), Tore Birkedal (Pierro), Drew Nolan (çocuk Isaac), Wendy Feiner (anne), Nick Roberts’ın (baba) oynadığını belirterek, filmin kurgusunun tamamlandığını, ses dizaynına, besteciye ve renk düzenlemesi için laboratuara gideceğini ve Mayıs ayında teslim edileceğini kaydetti. Büyüktürkoğlu, “Filmin yalnızca ABD’de değil, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerindeki festivallerde gösterilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Sanırım bu konuda da başarılı olacağız” dedi.

SÖZLEŞMESİ FES EDİLDİ
Büyüktürkoğlu, ABD’ye gitmesinin tam bir tesadüf olduğunu belirterek, bu ülkeye yerleşmek için değil, tiyatro rejisi üzerine doktora yapmaya geldiğini ve CalArt’s adlı okula kabul edildiğini belirtti. Bundan sonra bazı tatsız olaylar yaşandığını kaydeden Büyüktürkoğlu, gelişmeleri “Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 10 yıl görev yaptım. Yurt dışına çıkmadan önce de memur yasası gereği kurumumdan ve o dönemin genel müdüründen 18 Ağustos 1999 tarihli izin aldım. Masraflarımı kendim karşılayarak ABD’ye geldim. İki ay sonra genel müdür görevinden alındı ve yeni genel müdür evraklarım arasında izin dilekçeme rastlanmadığı gerekçesi ile sözleşmemi fesih etti. İlginç olan şu ki 18 Ağustos 1999 tarihinde kayda giren evraklar arasında askerlik tecil belgesinden okul kabul belgelerine, kazandığım burstan vize işlemlerime kadar tüm evraklar bulunuyor ama dilekçe yok. Konu ile ilgili dava devam ediyor” şeklinde özetliyor.

Bu gelişmeler üzerine ABD’de kalmaya karar verdiğini, ancak bu kez film yönetmenliğinde karar kıldığını kaydeden Büyüktürkoğlu, “Söyleyecek bir sözünüz, bunu izlenmeye değer kılacak estetik anlayışınız, oyuncuların dilinden anlamaya olanak verecek yetenek ve birikiminiz, güçlü sezgileriniz, iyi bir eğitiminiz, izleyicinin bağlantı kurabileceği karakterler oluşturma beceriniz varsa doğru yoldasınız demektir” diyor. CalArt’s’dan ayrılıp AFI’ye başvurduğunu ve burada Robert Altman, Daron Aronofsky, David Lynch gibi ünlü yönetmenlerle tanıştığını ve bunun müthiş bir duygu olduğunu kaydeden Aclan Büyüktürkoğlu, “Hollywood’un önemli ve ünlü isimleri AFI ile temas halindeler. Sürekli seminerler düzenleniyor, fazladan dersler veriliyor, bireysel sohbetlere olanak tanınıyor, büyük stüdyoların (WB, Universal, Fox, Paramount gibi) yöneticileri ile dirsek temasında bulunuluyor. Hepsinden önemlisi AFI mezunlarına Hollywood’un her biriminde öncelikli görev alma imkanı tanınıyor” diye konuştu.

TÜRK FİLMLERİ VE AMERİKAN PİYASASI
Türkiye’de film çekmek ve Amerikan film piyasasına getirmek niyetinde olduğunu, zaten tanıdığı bu sistemi, içinde yaşayarak daha da iyi kavradığını ve güçlü bağlantıları olduğunu belirten Büyüktürkoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de de çok güçlü sanatçılar, tiyatro oyuncuları var. Eğer burada aktör olsalar, dünya çapında büyük yıldızlar olarak anılırlardı. Çetin Tekindor’la, Soner Ağın’la, Müşfik Kenter’le, Nihat İleri ve Serhat Nalbantoğlu ile yapılmış film düşünebiliyor musunuz? Müthiş bir ekip. Bu ustaları yan yana düşünmek bile insanı kışkırtıp sırf onlar için bir senaryo yazma fikrini doğuruyor”
Alt 21-07-2007   #5
İsmetim
Yönetici

Adnan AZAR

Doğum Tarihi : 1956, Rize
Gsm : +90 0532 5645136
Ev Telefonu : +90 0312 4360275

T.E.D. Kayseri Koleji'ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir süre Sosyal Bilimler okudu. TRT Drama Programları Müdürlüğünde çalışırken, sinema filmi ve bazı TV dizilerinin yönetmenliğini üstlendi. 1991 yılında yönettiği İstanbul 24 Saat ile yönetmenliğe başladı ve ilk uzun metrajlı filmi olan Batık Aşklar Müzesi'ni 1994 yılında yönetti.

Şiirleri, 1976 yılından başlayarak çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde yayımlandı. Şiirin yanı sıra, bir bölümü Adam Öykü dergisinde Uçurumlar üst-başlığıyla yayımlanmış kısa öyküleri ve senaryo çalışmaları da var.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Batık Aşklar Müzesi - 1994
İstanbul'da Bir Aşk - 2000

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI TELEVİZYON DİZİLERİ
İstanbul 24 Saat - 1991
Samyeli - 2000

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Almanya'da Bir Aşk Hikayesi

ÖDÜLLERİ
Batık Aşklar Müzesi - Altın Koza En İyi Kurgu Ödülü 1995
Unutmak Suları - Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü 1982

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
Rüzgar İstasyonu
Can Yayınları / Adnan Azar 'bir çocukluk hastalığı olarak hatırladığı hayatı kendine ait bir dil'e çevirerek yazıyor. Şaşırtıcı, kurcalayan, naif bir duyarlıkla şiirsel söz'ü kırıp bozan, çocuksu.

Unutmak Suları - 1982
Gibi Yayınları / Türkçe; 13.5 x 19.5 cm; 75 s.; 1.Hamur; Ankara Ocak 1997

Parçalanmış Zamanlar - 1997
Gibi Yayınları / Türkçe; 13.5 x 19.5 cm; 61 s.; Ankara Ocak 1997

Yeni Zaman - 1998

BİR YÖRÜK SEMAİ İÇİN FAZLA MESAİ
aşk şarkı söylemeye başladı
ama rast perdesinden bir şey değil
aşk dallara takıldı, yapraklar yapraklarla
bütün sokaklar verevine boyandı
aşk büyük evliliğe hazırlanıyor, bir yastık
ve rastık ve dantelalar tamam
aşk haz'rolda bekledi kapı eşiklerinde jazz
zaten saz ama, barok'a merak sarıldı
aşk söz verdi, andiçti, yemin etti, ama bak
öpüşmeye başladı
aşk bizi bile boşladı
Alt 21-07-2007   #6
İsmetim
Yönetici

Agah HUN

Doğum Tarihi : 1918, İstanbul
Ölüm Tarihi : 24 Temmuz 1990, İstanbul ( Kalp Krizi )

Hadi HUN Kardeşidir.

Tiyatro ve sinema oyuncusu, film yönetmeni Agah Hun. 1937 de Devlet Konservatuarına girdi. 1947 de Devlet tiyatrosunda Julio Sezar oyunuyla sahne aldı. Sanatçı sinemaya 1953'de ilk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız'la geçmiştir. 1955'de ilk filmini yönetti. 1960'da Küçük Operada rejisörlük yaptı. Oyunculuğun yani sıra özellikle karakter tiplemeleriyle dikkat çekti.

1974 yılında yapımcı Hulki Saner, William Friedkin’in gişeleri alt üst "The Exorcist / Şeytan"ının aynı adla Türk versiyonunu gerçekleştirmeyi tasarlar. Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Canan Perver, Cihan Ünal, Meral Taygun ve Agah Hun rol alır.

İyi bir seslendirme sanatçısıydı. Sinemada bir çok ünlü oyuncuyu seslendirdi. Türkiye'nin en bilge sesine sahip insanıydı denir. Dini ve tarihi filmlerdeki arka ses, hatta Tanrı sesi olarak tanınırdı. Davudi sesiyle aksakallı dede rollerini oynamış ve uygunsuz durumda karşılaştığı genç çiftlere söylediği "benden size zarar gelmez" repliğiyle de hafızalarda yer etmiştir.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Sevdiğim Sendin 1955
Meçhul Kahramanlar 1958
Ben Kahpe Değilim 1959
Kanlı Değirmen 1959
Yak Bir Sigara 1960
Öldür Beni 1963

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Sevdiğim Sendin 1955
Ben Kahpe Değilim 1959
Üç Kurşun 1959
Yak Bir Sigara 1960
Sonbahar Yaprakları 1961
Öldür Beni 1963

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Yavuz Sultan Selim Ağlıyor 1952
Halıcı Kız 1953
Kadın Severse 1955
Sevdiğim Sendin 1955
O Günden Sonra 1958
Kanlı Değirmen 1959
Bir Yavrunun Gözyaşları 1960
Yak Bir Sigara 1960
Hazreti Ömer'ın Adaleti 1961
Şahane Kadın 1961
Akasyalar Açarken 1962
Hazreti Yusuf'un Hayatı 1965
Şeytan 1974 Exorcist
Çirkef 1975
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu 1985 Paşa
Ölümünün Ellinci Yılında Mehmet Akif Ersoy 1986
Uzak Kentin İnsanları (Köprü) 1986
Yuvasızlar 1987 Nadir
Zeynepler Ölmesin 1987
Sen Ağlama 1987
Hafız Yusuf Efendi 1987 Dede
Gönülden Gönüle 1987
Stres 1988
İnsanlar Yaşadıkça 1989
Gönüller Sultanı Mevlana 1989
Sahibini Arayan Madalya 1989 Sütçü İmam
Düğün / Die Heirat 1990

ÖDÜLLERİ
1955 Yilinda Türk film Dostlari Derneginin en basarili yönetmeni secilmistir (Sevdigim Sendin ile)
Alt 21-07-2007   #7
İsmetim
Yönetici

Ahmet ÇADIRCI

Doğum Tarihi : 1956, Adana

Ortaokul ve lisedeyken amatör tiyatrolarda oynadı. Bu dönemlerde yönetmen ya da gazeteci olmak istiyordu. Üniversite sınavları dolayısıyla İstanbul'a geldi. Hacettepe Kütüphanecilik Bölümünü kazandı. Okul bittikten sonra TRT'de prodüksiyon görevlisi sınavlarına girdi. İki ay hizmet içi kurs gördü. Fakat sınavı kazanamadı.

Adana'ya döndü. Çalışıp biraz para kazandı. İtalya'ya sinema okulu için gitti. Ama bir ay kalabildi. "Türkiye'de yaparım ben bu işi" diyerek geri döndü. Bu arada gitmeden önce Adana'dan Arap ülkelerinde çalışan bir akrabasından süper 8 kamera almıştı. Onunla Adana'da yarı belgesel yarı dramatik filmler çekti. Yerel gazetelerde sinema yazıları yazdı.

Arkadaşlarıyla Akdeniz adında bir edebiyat dergisi çıkarıyordu. Sinema gösterileri de yapıyordu ama Adana'da kısa film dışında film yapmanın olanağı pek yoktu. O nedenle tekrar İstanbul'a geldi. Burada video olarak yine kısa filmler çekti. Sinema okulu öğrencilerinin filmlerinde prodüksiyon yaptı, oynadı, çalıştı. Bu arada Yusuf Kurçenli'nin Taşların Sırrı dizisiyle Çözülmeler filminde oynadı. Tabutta Rövaşata'nın da mutfağında bulundu. Dört tane kısa film çekti. İkisi süper 8 biri video. Bir de animasyon yaptı. İTÜ'de bazı arkadaşlarıyla bir sinema kulübü kurdu. GÖRSAK

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Renkli Türkçe - 2001

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER
İYİ UYKULAR SAYIN SEYİRCİLER - 1994
Senaryo - Ahmet Çadırcı
Yönetmen - Ahmet Çadırcı
Yapımcı - Ahmet Çadırcı
Format - 16’

6. Ankara Film Festivali, Ulusal Kısa Film, Deneysel Dalına Katıldı.
Renkli, Türkçe - Arıburnu Ödülleri, Jüri Özel Ödülü. 2001
Alt 21-07-2007   #8
İsmetim
Yönetici

Ahmet FEHİM

Doğum Tarihi : 1857, İstanbul
Ölüm Tarihi : 2 Ağustos 1930, İstanbul

Bir işçinin oğlu olan Ahmet Fehim, babasının çalıştığı "İdare-i Mahsusa"da tornacılıkla iş hayatına başladı. Daha sonra Güllü Agop'un Gedikpaşa Tiyatrosuna girdi (1876). Burada Güllü Agop'un yönettiği "İki Sığırlar" adlı oyunda Uşak Bonifas rolüyle oyunculuğa başladı. 1879 yılında Fasulyaciyan'ın topluluğuna katılmak üzere Bursa'ya gitti.

Burada Ahmet Vefik Paşa'nın Moliere uyarlamalarında oynayarak büyük ün kazandı. Ahmet Vefik Paşa'nın valilikten azline kadar çalıştı (Kasım 1822). Ahmet Vefik Paşa'nın Molier'den yaptığı uyarlamaların çoğunda oynadı. Bundan sonra da kendi topluluğunu kurarak İkinci Meşrutiyete kadar (1908), bir çok turneye çıktı.

İstanbul'da Mınakyan ve Holas ile çalıştı. Meşrutiyetten sonra bir ara Rıza Şamako'yla birlikte çalışarak, Antoine'ın "Dar-ül-bedayi" düzenlemesi sırasında (1914) öğretmenliğe atandı. 1919 da "Malul Gaziler Cemiyeti" sinema kolu kurulunca, Fehim Efendi bu kolun sanat danışmanlığına ve yönetmenliğine atandı ve aynı yıl bu görevine başladı. Fakat bir müddet sonra tiyatro ve sinemadan ayrılarak anılarını kaleme almakla uğraştı.

Düzenlediği turnelerle tiyatro sanatının Anadolu’da tanınmasına ve yaygınlaşmasına öncülük eden tiyatro ve sinema sanatçısı, yönetmen Ahmet Fehim Bey 2 Ağustos 1930'da İstanbul ‘da öldü.

1856' da İstanbul' da doğan Ahmet Fehim Bey, Tophane Sanayi Mektebi’nde okudu. Bir süre tersanede tornacılık yaptıktan sonra ilk kez 1876'da Gedikpaşa Tiyatrosu'nda sahneye çıktı.

Gülllü Agop'un yönettiği İki Sağırlar oyununda, uşak Bonifas rolündeki başarısıyla Tomas Fasulyeciyan'ın dikkatini çekti ve 1879' da topluğuyla Bursa'ya gitti. Burada Ahmet Vefik Paşa'nın Moliere uyarlamalarında rol alan Fehim Bey, özellikle ilk sahne dekoru uygulamasını da gerçekleştirdiği Zor Nikah’ taki ouyunuyla ünlendi.

Ahmet Vefik Paşa'nın valilikten ayrılmasıyla Bursa’daki tiyatro çalışmaları sona erince Fasulyeciyan grubuyla Filibe, Edirne, Çanakkale, Trabzon, Ordu illerini de kapsayan uzun bir Anadolu turnesine çıktı ve turnenin bitiminde Ankara' da kaldı. Burada çeşitli tiyatro çalışmaları yaptı ve konserler düzenledi. İstanbul'a dönüşünde Osmanlı Komedi ve Vodvil Heyeti'ni kurdu, bir süre sonra Mınakyan'ın Osmanlı Dram Kumpanyası'na katıldı. II. Meşrutiyet'ten sonra çeşitli tiyatro toplulukları kurarak Anadolu turnelerine çıktı.

Meşrutiyet'in ilk günlerinde Şemsettin Sami'nin Besa, Namık Kemal'in Vatan yahut Silistre oyunlarını sahneye koydu ve yönetti. I. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan Darülbedayi-i Osmani'de, sanat yönetmeni Andre Antoine’in çağnsıyla komedi bölümü öğretmeni oldu. 1919'da Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Mürebbiye filmini yönetti ve başrolünde oynadı. Ayn ıyıl Binnaz filminde yönetmenlik yaph. 1926'da Vakit gazetesinde yayımlanan anıları 1977'de Ahmet Fehim Bey'in Hatıraları adıyla kitaplaştırıldı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Binnaz - 1919
Mürebbiye - 1919

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Mürebbiye - 1919

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Himmet Ağa'nın İzdivacı - 1918
Mürebbiye - 1919 .... Behri Efendi
Alt 21-07-2007   #9
İsmetim
Yönetici

Ahmet HOŞSÖYLER

Doğum Tarihi : - 1952, Adana

Adana'da doğdu. Almanya'ya giderek lise ve spor akademisinde okudu. Paderborn Üniversitesi "Oyunculuk ve Film Yönetimi" bölümünden mezun olduktan sonra iki yıl Bawaria Stüdyoları'nda reji yardımcısı olarak çalışan Ahmet Hoşsöyler, Almanya''da oyunculuk ve reji asistanlığı yaptı. - 1983 yılında Türkiye'ye dönüp, filmlerde oynadı; tiyatro yaptı. Kültür Bakanlığı adına "Türk Saray Yemekleri" belgeseliyle yönetmenliğe başladı.

İstanbul TV, TGRT, gibi muhtelif kurumlarda yönetmen olarak çalıştı. Alman ARD dahil, yurt dışı Tv ler için çeşitli programlar üretti. Daha sonra senaryolar yazarak bir çok sinema filmi, dizi, televizyon programı yönetti. Ayrıca, boks sporu dalında - 2 kez Almanya şampiyonu oldu. Türk boks milli takım teknik direktörlüğü yaptı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Yalnız Kalpler - 2006
Cüneyt Arkın'la Yaşanmış Öyküler -
Aşan Bilir Karlı Dağın Ardını - 2005
Müjgan - 2005
Satıcı - 2005
Canım Annem - 2004
Oğlum İçin - 2003
Şüphenin Gölgesi - 2001
Üvey Baba - 2000 .... Televizyon Dizisi, 200 Bölüm
Veliler Serdarı / Hasan-ı Basri Hz. - 1999
Küçük Besleme - 1999 .... Televizyon Dizisi, 175 Bölüm
Kaside-i Bürde Şairi / Kaab Bin Züheyr - 1997
Dönüş Yemini - 1996
Bir Küçük Yürek - 1993
Zunn-i Mısri Hz. - 1993
Abdullah Bin Tusteri Hz. - 1993
Ebul Hasan-i Harkani Hz. - 1993
Ebubekir -i Şıbli Hz. - 1993
Acılar Ve Arzular - 1991
Çılgın Aşıklar - 1990
Kiralık Anne - 1990
Tek Başına - 1988
Kurye - 1987

Ortaklar -
Her Yer Karanlık -
Atmaca -
Gerçek Kesit - .... Televizyon Dizisi, 50 Bölüm
Gönül Sultanları
Acılar ve Arzular
Belki Yarın
Tek Başına
Kaya Öldü
Minnet Borcu
Çımaz Yol

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Dönüş Yemini - 1996
Çılgın Aşıklar - 1990
Kiralık Anne - 1990
Tek Başına - 1988
Belki Yarın - 1988
Kurye - 1987
Her Yer Karanlık - 1987

Bir Küçük Yürek
Acılar ve Arzular
Atmaca
Müjgan
Satıcı
Ortaklar
Kaside-i Bürde Şairi
Kaya Öldü
Minnet Borcu
Çımaz Yol

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Ben De Yaşıyorum - 1989
Belki Yarın - 1988
Aile Pansiyonu - 1987
Atmaca - 1987
Erkek Sevgisi - 1987
Sevgili Bebeklerim - 1987
Azap Rüzgarı - 1986
Aşk Salıncağı - 1983
İllet - 1983
Gurbet Kuşları - 1982
Sevenler Ölmez - 1982
Dört Kardeşe Dört Gelin - 1981

Türk Mutfağı ( Türk Saray Yemekleri ) - 1988
Yapımcısı : Di-Ar Film
Yönetmen : Ahmet HOŞSÖYLER
Dili : TR-İNG
Alt 21-07-2007   #10
İsmetim
Yönetici

Ahmet KÜÇÜKKAYALI

Doğum Tarihi -1973, Bursa

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisi. Yönetmen Yavuz ÖZKAN'ın Hayal Kurma Dersleri isimli filmlinde yönetmen yardımcılığı, Tunç BAŞARAN'ın Abuzer Kadayıf filminde reji asistanlığı, Ali ÖZGENTÜRK'ün Balalayka filminde sanat grubunda çalıştı. TÜRSAK sinema seminerinden sertifika aldı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Mavide Düet - 2002
Sapık - 2002

Çerçevedeki Kutular - 2000
Zamanın Kabuğu - 2000
Ölümden Sonra - 2001
Alt 21-07-2007   #11
İsmetim
Yönetici

Ahmet SERT

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
İntikam Hırsı - 1963
Belalılar Şehri - 1972
Çöl Cenneti - 1983

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Beş Hikaye - 1962
İntikam Hırsı - 1963
On Korkusuz Kadın - 1965
Baybora'nın Oğlu - 1966
Dönüşü Olmayan Yol - 1969
Emmioğlu - 1969
Kaderimsin - 1969
Tütüncü Kız Emine - 1969
Kara Efe - 1969
Hayat Kurbanı - 1969
Mülteci Memet - 1969
Maskeli Süvari'nin Dönüşü - 1969
Sabu Kahraman Korsan - 1972
Cengiz Han'ın Fedaisi - 1973
Çöl Cenneti - 1983
Hazreti Ayşe - 1987

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Belalılar Şehri 1972

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Belalılar Şehri 1972

DİĞER FİLMOGRAFİSİ
Cengiz Han'ın Fedaisi - 1973 .... Kostüm
Alt 21-07-2007   #12
İsmetim
Yönetici

Ahmet ULUÇAY

Doğum Tarihi - 1954, Kütahya
Adresi - Tepecik Kasabası Tavşanlı, Kütahya
Tel - 0274 6532199 / 0542 6043687

1960 yılında, ilkokuldayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde sinemayı tanıdı. Her gece yatağa girişinde giderek büyüyen sinema tutkusunu yaşama geçirdi. 12 yaşında İsmail MUTLU isimli bir arkadaşıyla sinema makinesi yapmak için işe koyuldu. Üç yıllık uğraştan sonra bir ahırda köylülere film göstermeye başladılar. Sinema çöplüklerinden film toplayıp, kareleri birbirine ekler, bir kaç saniyelik görüntüler elde ederek; köyün bir ahırında dağları, deniz ve ormanı seyrederlerdi.

Ailesi "Sinema ve resim gibi işler zengin çocukların işidir" diyerek bu tutkusunun önüne geçmek istemiş. Kamyon muavinliği ve inşaat işçiliği yapan Ahmet ULUÇAY'ı vazgeçirmek mümkün olmamış. Sinema makinesi yaparak bu işin yürümeyeceğini anlamışlar. Almanya'da çalışan bir gurbetçi bir gün onlara bir kamera göstermiş. Çok kötü bir kameraymış ancak yine de bin bir güçlükle kamerayı almışlar. Yanında köyde tavukçulukla uğraşan arkadaşı İsmail MUTLU ve bir maden işletmesinde işçi olarak çalışan Şerif AKARSU ile " Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubunu " oluşturdu. VHS kamera ile işe koyuldular. Kameranın aküsü olmadığı için sadece elektrik olan yerlerde çalışıyorlardı. 1992 yılında ilk filmlerini çektiler. Filmi İsmail kurgulamıştı. Optik Düşler isimli filmdeki mezarlık sahnesini köy odasına kurdukları dekorla gerçekleştirdiler.

Filmi birileri izlemeliydi. Arkadaşı İsmail ile birlikte Anadolu Üniversitesine bağlı sinema bölümüne götüren Uluçay, ilk gösterisini şöyle anlattı. "Bizi dekana çıkardılar. Dekan Prof. Dr. Dursun GÖKDAĞ bizi görünce ve dinleyince şaşırdı. Herhalde köy düğünü çekip getirdiğimizi düşündü. Ama yine de salonu hazırlattı. Filmi seyrettikten sonra şaşkınlığını gizleyemedi. Filmi İsmail kurguluyordu. Eğer sinemaya devam etseydi bu gün en iyi görüntü yönetmenlerinden biri olurdu."

Her iki filmde 1994 yılında ilk defa seyirci ile buluştuğu festivallerden ödülle döndü. Halen aynı köyde tarımsal kooperatifte işçi olarak çalışmakta ve sinema yapmaktadır. İlk kez 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivaline katılarak Optik Düşler ve Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak isimli filmleriyle tanındı. Ahmet ULUÇAY 11 filmiyle 22 ödül kazandı.
YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak - 2001 Eylül

34. Uluslararası Rotterdam Film Festivali. 2005
37. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri, En İyi Film. 2004
37. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri, En İyi Yönetmen. 2004
37. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri, En İyi Senaryo. 2004
45. Uluslararası Selanik Film Festivali, Özel Mansiyon Ödülü. 2004
23. Uluslararası İstanbul Film Festival, En İyi Film Ödülü.
26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali, En İyi Film, Altın Antigone Ödülü.
52. Uluslararası San Sebastian Film Festivali, Jüri Özel Ödülü.
16. Ankara Uluslararası Film Festivali, Umut Veren Sanatçı (Boncuk Yılmaz)
16. Ankara Uluslararası Film Festivali, Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (İsmail Hakkı Taslak)
16. Ankara Uluslararası Film Festivali, Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (Kadir Kaymaz)
16. Ankara Uluslararası Film Festivali, En İyi Kurgu (Mustafa Presheva)
1. Karadeniz Film Festivali, En İyi Yönetmen Ödülü. 2005
1. Karadeniz Film Festivali, En İyi Debut Film. 2005

Optik Düşler - 1993
6. Ankara Uluslararası Film Festivali, Üniversite Sinema Kulüpleri Birliği Özel Ödülü. 1994
2. Akbank Kısa Film Festivali, Özel Bölüm. 2005
22. İFSAK Kısa Film, Video ve Belgesel Yarışması, Ahmet ULUÇAY Özel Gösterimi. 2001

Bizim Köyün Orta Yeri Sinema - 1995
7. Ankara Uluslararası Film Festivali, Birincilik Ödülü. 1995
7. Ankara Uluslararası Film Festivali, .Kültür Bakanlığı Onur Ödülü. 1995
22. İFSAK Kısa Film, Video ve Belgesel Yarışması, Ahmet ULUÇAY Özel Gösterimi. 2001

Bizim Köyde Bayram Sabahı - 1998

Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak - 1994
6. Ankara Uluslararası Film Festivali, İkincilik Ödülü, 1994
iFSAK 16. Uluslararası Kısa Film Günleri Özel Ödülü, 1995

Minyatür Kozmosta Rüya - 1995
7. Ankara Uluslararası Film Festivali, Jüri Özel Ödülü, 1995
2. Cine5 Kısa Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 1999
17. IFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması “Animasyon Başarı Ödülü, 1996
Karadeniz Film Festivali Tüm Filmler Özel Ödülü, 1996

İnci Denizin Dibinde - 1996
2. Antalya Uluslararası Kısa Film Festivali Altın Portakal “Uluslararası Jüri Özel Ödülü”, 1996
18. IFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması “Üçüncülük Ödülü”, 1997
İstanbul Uluslararası Kısa Film Günleri, Üçüncülük Ödülü. 2001

Epilectic Film - 1998
10. Ankara Uluslararası Film Festivali, Birincilik Ödülü. 1998

Uzun Metrajın Resmi - 1999
2. Cine5 Kısa Film Yarışması, Üçüncülük Ödülü. 1999
1. AFSGD Ankara Kültürlerarası Amatör Film Festivali. 2005

Exorcist - 2000
3. Cine5 Kısa Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. 2000
AFM Uluslararası Festivali. 2002
9. London Turkish Film Festivalinde gösterildi. 20 Aralık 2001
13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde Seçiciler Kurulu Özel Ödülü. 2001

Kaza - 2007
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması, Kurmaca Dalı. 2007
Alt 21-07-2007   #13
İsmetim
Yönetici

Ahmet ÜNDAĞ

Doğum Tarihi : 1946, Adana

Güzel Sanatlar Akademisi'nde seramik eğitimi gördü. Film eleştirmenliği, yayıncılık yaptı. Reklam filmleri , kısa ve uzun metraj filmler yönetti. 1983 yılında Berlin'de yaşamaya başladı. TRT için Mavi Sürgün isimli filmi yönetti. Bu film Almanya - Türkiye ortak yapımıydı. Sinema ile ilgili çalışmalarını halen Berlin ve Türkiye'de sürdürmektedir.

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi ve Almanya Film ve TV Rejisörleri Birliği üyesidir. Ahmet Ündağ, uluslararası alanda elde ettiği başarıların da etkisiyle filmlerinde sınırlanmış özellikler yerine yerelden evrensele ulaşmaya çaba harcadı. "Bereketli Topraklar Üzerinde" ve "Hakkari'de Bir Mevsim" adlı filmlerde olduğu gibi Ündağ'ın başarısı, birçok uluslararası etkinlikte tescillendi. Ahmet Ündağ, 1942'de Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nde eğitim gören Ündağ, Osman Seden, Yılmaz Güney, Bilge Olgaç ve Mehmet Dinler gibi yönetmenlere asistanlık yaptı.

Bir süre reklam filmleri çeken Ündağ, "Kumcu Ali Yaşar" ve "Unutulmuşlar" gibi iki kısa film yönetti. Ündağ, Fransa'ya giderek oradaki Fas'lı işçilerin yaşamlarını yansıtan bir belgesel film çekti. "Yedinci Sanat" ve "Çağdaş Sinema" dergilerinde yazılar yazan Ündağ, "Gerçek Sinema" ve "Güney" dergilerinde yöneticilik yaptı. Ündağ, 1978'de Yaşar Kemal'in "Teneke" adlı yapıtından hareket ederek ilk uzun metrajlı filmi "Kanal"ı yönetti. 1979'da da Orhan Kemal'in aynı adlı romanından uyarladığı "Bereketli Topraklar Üzerinde" adlı filmi çeken Ündağ bu yapıtla, uluslararası alanda birçok etkinliğe katıldı. "Bereketli Topraklar Üzerinde", 1981'de Strasbourg Film Şenliği Büyük Ödülü'nü kazanırken, Ündağ da aynı yıl Antalya Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görüldü.

Ündağ, 1982'de Ferit Edgü'nün "O" adlı romanından esinlenerek "Hakkari'de Bir Mevsim" adlı filmi beyazperdeye aktardı. Film ayrıca, Berlin Film Şenliği'nde Gümüş Ayı, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu, Uluslararası Sanat ve Deneme Sinemaları Birliği ve Interfilm ödülünü kazandı. "Hakkari'de Bir Mevsim", Korsika'da yapılan II. Akdeniz Kültürleri Şenliği'nde "En İyi Film" seçildi.

1983'te Berlin'e yerleşen Ündağ, ertesi yıl "Ayna" adlı filmi çekti. Osman Şahin'in "Beyaz Öküz" adlı öyküsünden esinlenerek beyazperdeye aktarılan "Ayna", Korsika'nın Bastia kentinde yapılan III. Akdeniz Kültürleri Film Şenliği'nde Basın-Eleştiri Ödülü, Uluslararası Sinema Günleri Altın Lale Yarışması'nda mansiyon ve Portekiz'de Figueria da Foz Film Şenliği'nde büyük ödülü kazandı. 1984'te Berlin Sanat Akademisi üyeliğine seçilen Ündağ, 1987'de Ömer Polat'ın senaryosunu yazdığı "Dilan" adlı filmi sesli olarak çekti. Sanatçı, Cannes Film Şenliği'ne katılan "Dilan" adlı filmden sonra 1988'de "Av Zamanı"nı yönetti. Film, Berlin Sinema Şenliği'nde Türkiye'yi temsil etti. Ündağ, 1992'de "Mavi Sürgün" adlı filmi yönetti. Sanatçının bu çalışması Antalya Film Festivali'nde "En İyi Film" seçildi.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Ve Güneşe Kan Sıçradı 1972
Ve Onu Vurdular 1973
Bir Yıldız Doğuyor 1984
Seher Vakti 1986
Küçük Mutluluklar 1987
Yaşarken Ölmek 1988
Top Model 2000

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Bir Yıldız Doğuyor 1984
Küçük Mutluluklar 1987

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Ve Güneşe Kan Sıçradı 1972
Ve Onu Vurdular 1973
Tanrı Sevenleri Korur 1974
Atmaca Ali 1976
Hıdır 1977
Şöhretin Bedeli 1977
Karpuzcu 1979
Bir Yıldız Doğuyor 1984
Uçurum 1986
Seher Vakti 1986
Küçük Mutluluklar 1987
Yaşarken Ölmek 1988

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Ve Onu Vurdular 1973
Tanrı Sevenleri Korur 1974
Karpuzcu 1979
Kobra 1983
Afacan Tatlı Bela 1994
Alt 21-07-2007   #14
İsmetim
Yönetici

Ahmet ÜSTEL
Doğum Tarihi : 1930, İstanbul
Ölüm Tarihi : 15 Temmuz 1983, İstanbul

Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Tiyatro yaşamı Küçük Sahne'de başladı. Çalışmalarını İstanbul ve Gong Tiyatrolarında sürdürdü. Çeşitli sahne oyunları ve radyo skeçleri yazdı. 1952'de Aydın Arakon'un yönettiği Kızıl Tuğ filmiyle sinema oyunculuğuyla başladı. 1954'de kendi adına Kobra film şirketini kurdu ve yapımcı oldu. Birçok filmin senaryosunu yazdı. 1957'de ilk filmini yönetti.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Ebediyen Seninim 1957

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Son Baskın 1954
Izdırap Şarkısı 1955
Ebediyen Seninim 1957

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Ebediyen Seninim 1957
Altın Küpeler 1966
Bitmeyen Çile 1966
Samanyolu 1967
Çıldırtan Dudaklar 1967
Zengin Ve Serseri 1967
Kezban 1968
Ana Kalbi 1969
Kahraman Delikanlı 1969
Öldüren Aşk 1969
Tatlı Günler 1969
Uykusuz Geceler 1969
Acı İle Karışık 1969
Bütün Aşklar Tatlı Başlar 1970
Duyduk Duymadık Demeyin 1970
Kezban Roma'da 1970
Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar 1971
Seni Sevmek Kaderim 1971
Yavru İle Katip 1971
Kezban Paris'te 1971
Saraylar Meleği 1971
Tamam Mı Canım 1971
Severek Ayrılalım 1971
Aşk Ve Cinayet Meleği 1972
Ay Aman Of 1972
Kader Yolcuları 1972
Kırk Yalan Memiş 1972
Satılık Kadın 1972
Suya Düşen Hayal 1972
Hayat Bayram Olsa 1973
Ben Doğarken Ölmüşüm 1973
Büyük Şamata 1973
Kolsuz Kahramanın Kolu 1973
Tatlım 1973
Yeryüzünde Bir Melek 1973
Aç Gözünü Mehmet 1974
Bir Yabancı 1974
Mahçup Delikanlı 1974
Tek Başına 1974
Yüz Liraya Evlenilmez 1974
Aman Ne Gırgır 1974
Çirkin Dünya 1974
Teşekkür Ederim Büyükanne 1975
Baba Bizi Eversene 1975
Beş Milyoncuk Borç Verir Misin 1975
Güler Misin Ağlar Mısın 1975
Gülşah 1975
Ateş Böceği 1975
Curcuna 1975
Islak Dudaklar 1975
Salak Bacılar 1975
Kime Niyet Kime Kısmet 1976
Beş Dakikada Beşiktaş 1976
Her Gönülde Bir Aslan Yatar 1976
Nereye Bakıyor Bu Adamlar 1976
Bülbül Ailesi 1976
Gülen Gözler 1977
Yangın 1977
Cafer'in Çilesi 1978
Köşe Kapmaca 1979
Vah Başımıza Gelenler 1979
Akıllı Deliler 1980
Eşek Şakası 1980
Yedi Bela Hüsnü 1982

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Kızıltuğ 1952

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
Köprü 1975
Alt 21-07-2007   #15
İsmetim
Yönetici

Alev AKAKAR

Doğum Tarihi : 1949, İstanbul

Beş İdamlık Adam 1971
Kör 1971
Ecel tarlası 1971
Vurgun 1972
Delicesine 1975
Sihirli Gözlük 1977
Batak 1978
Aşk Bebeği 1979
O Kadınlardan Biri 1979
Yaktın Beni Dünya 1980
Adile Teyze 1982
Bana Babamı Anlat 1984
Nisan Bitti 1986
Bir Günah Gibi 1987
Bütün Kuşlar Vefasız 1987
Eski Sevdalar Gibi 1987
Kahraman Hamamcı 1987
Sevdiğimi Biliyorsun 1987
Unutamadığım 1987
Serseri Aşıklar 1989
Beni Mi Buldun 1990
Herşeyi Bitirdik 1990
Veda Gecesi 2000

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Beş İdamlık Adam 1971
Kör 1971
Vurgun 1972
Delicesine 1975
Sihirli Gözlük 1977
Batak 1978
Aşk Bebeği 1979
O Kadınlardan Biri 1979
Bu Benim Günahım 1979
Duy Kalbimin Feryadını 1980
Yaktın Beni Dünya 1980
Deliler Koğuşu 1981
Adile Teyze 1982
Anlatamadım 1983
Nisan Bitti 1986
Bir Günah Gibi 1987
Kahraman Hamamcı 1987
Unutamadığım 1987

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Beş İdamlık Adam 1971
Kör 1971
Ecel tarlası 1971
Vurgun 1972
Delicesine 1975
Sihirli Gözlük 1977
Batak 1978
Aşk Bebeği 1979
O Kadınlardan Biri 1979
Yaktın Beni Dünya 1980
Adile Teyze 1982
Nisan Bitti 1986
Bir Günah Gibi 1987
Bütün Kuşlar Vefasız 1987
Eski Sevdalar Gibi 1987
Kahraman Hamamcı 1987
Sevdiğimi Biliyorsun 1987
Unutamadığım 1987
Serseri Aşıklar 1989
Beni Mi Buldun 1990
Herşeyi Bitirdik 1990

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Beş İdamlık Adam 1971
Kör 1971
Ecel tarlası 1971
Vurgun 1972
Alt 21-07-2007   #16
İsmetim
Yönetici

Ali AYVAZ

Doğum Tarihi : 1956, Adana

Ali Avaz 1956 yılında Adana da doğdu. Ortaokul ve liseyi Adana da okudu.Ortaokul ve lisedeyken amatör tiyatrolarda oynadı. Bu dönemlerde yönetmen ya da gazeteci olmak istiyordu. Üniversite sınavları dolayısıyla İstanbul'a geldi. Hacettepe Kütüphanecilik Bölümünü kazandı. Okul bittikten sonra TRT'de prodüksiyon görevlisi sınavlarına girdi. İki ay hizmet içi kurs gördü. Fakat sınavı kazanamadı.

Adana'ya döndü. Çalışıp biraz para kazandı. İtalya'ya sinema okulu için gitti. Ama bir ay kalabildi. "Türkiye'de yaparım ben bu işi" diyerek geri döndü. Bu arada gitmeden önce Adana'dan Arap ülkelerinde çalışan bir akrabasından süper 8 kamera almıştı. Onunla Adana'da yarı belgesel yarı dramatik filmler çekti. Yerel gazetelerde sinema yazıları yazdı.

Arkadaşlarıyla Akdeniz adında bir edebiyat dergisi çıkarıyordu. Sinema gösterileri de yapıyordu ama Adana'da kısa film dışında film yapmanın olanağı pek yoktu. O nedenle tekrar İstanbul'a geldi. Sinema okulu öğrencilerinin filmlerinde prodüksiyon yaptı, oynadı, çalıştı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Kıratlı Süleyman - 1986
Işıkta Kaybolanlar - 1987
Şansızım - 1987
Alaman Avratın Bacısı - 1988
Alaman Avrat 40 Bin Mark - 1988
Alt 21-07-2007   #17
İsmetim
Yönetici

Ali EKDAL

Doğum Tarihi : 1931, İstanbul

1940'larda Salih Tozan'ın teşvikiyle Kadıköy Halkevi'nde sahneye çıktı. Sonra sinemaya girdi. 40 sonlarında "Yanık Kaval" ile başlayarak Şimal Yıldızı, Bir Dağ Masalı, Kerim'in Çilesi ve Çölde Bir İstanbul Kızı filmlerinde ikincil roller aldı. Askerliğini yaptıktan sonra döndüğü sinemada Karlı Dağdaki Aşk, İstiklal Uğruna, Nazlı, Fedakar Onbaşı gibi filmlerde başrol oynadı. 1960'da Ekadal Film, 1968'de Yıldırım film yapımevlerini kurup kendi adına da film yapan Ekdal, 1972'de Kartal Tepe filmini yönetti. Ayrıca ülkemizde çevrilen Amerika Amerika, Topkapı, İstanbul'daki Adam gibi filmlerde de rol aldı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Kartal Tepe 1972

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Fedakar Onbaşı 1960
Altın Hırsı 1961
Rüzgar Hafiye 1969
Bir Lokma Ekmek 1970
Kızgın Topraklar 1970
Zarkan Dağların Oğlu 1971
Vur Vur Kaç Kaç 1972

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Toprağın Kanı 1983
Sevdalı 1984
Bu Ne Sevgi 1985
Günsüz Ali 1985
Halime Gülme 1985
Ninja Gece Savaşçısı 1986
Ezilenler 1987
Sen Benimsin 1988
Bana Bela Derler 1990
Affet Allahım 1992
Şoför 1993

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Senede Bir Gün 1946
Garibin Aşkı 1954
Çölde Bir İstanbul Kızı 1957
Nazlı 1957
Karlı Dağdaki Aşk 1957
Yaşamak Hakkımdır 1958
İstiklal Uğrunda 1958
Cilalı İbo Casuslar Arasında 1959
Merhamet 1959
Tayfun 1960
Fedakar Onbaşı 1960
Altın Hırsı 1961
Meçhule Gidenler 1962
Soytarı 1962
Erkekler Ağlamaz 1964
Kaldırımlar Üstünde 1964
Horasan'dan Gelen Bahadır 1965
Ölüm Saçan Dudaklar 1965
Nasreddin Hoca 1965
Ölüm Çemberi 1965
Biz De Vatandaşız 1965
Çirkin Kral 1966
Ölüm Saati 1967 Fethi
Öldürmek Hakkımdır 1968
Belalı Beşler 1968
Sabahsız Geceler 1968 Katil Ömer
Kalbimin Sahibi 1969
Aşk Bu Değil 1969
Çile 1969
Sabah Olmasın 1969
Rüzgar Hafiye 1969
Kaderimsin 1969 Komiser Yardımcısı
Muhabbet Kuşu 1969
Belanın Yedi Türlüsü 1969
Şehir Eşkiyası 1969 Necdet
Günahımı Çekeceksin 1970
Bir Lokma Ekmek 1970
Kızgın Topraklar 1970
Beyoğlu Kanunu 1971
Ateşli Kadınlar Çetesi 1971
İki Belalı Adam 1971
Namlunun Ucundasın 1971
Suçsuz Firari 1971
Yosmalar Tuzağı 1971
Zarkan Dağların Oğlu 1971
Asiler Kampı 1972
Haydut Avcısı 1972
Kara Batur 1972
Korku Çemberi 1972
Öldüren Darbe / Karate 1972
Vur Vur Kaç Kaç 1972
Vur Gardaş Vur 1972
Üç Dev Adam 1973
Duvak 1973
Pir Sultan Abdal 1973
Bir Damla Kan Uğruna 1974
Sığıntı 1974
Bizim Mahalle 1982
Fatih Sultan Mehmet 1983
Gecenin Sonu 1983
Küçük Eller 1983
Toprağın Kanı 1983
Ben Tövbemi Geri Aldım 1984
Hercai 1984
Kötü Kader 1987
Sen Benimsin 1988
Bana Bela Derler 1990
Can Mı Dayanır 1991
Affet Allahım 1992
Hızlı Takip 1994
Alt 21-07-2007   #18
İsmetim
Yönetici

Ali Taner BALTACI

Doğum Tarihi - 1977, Bafra

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü. Böcek Yapımda çeşitli reklam filmlerinde yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. İlk uzun metraj filmini Cem YILMAZ ile birlikte 2006 yılında yönettiği "Hokkabaz" ile yaptı.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Hokkabaz - 2006 / Ali Taner BALTACI, Cem YILMAZ

Orada Ölmek - 1999 / Ali Emrah BAKKALOĞLU, Ali Taner BALTACI
Aydın Doğan Vakfı 11. Genç İletişimciler Yarışması, En İyi Haber Belgesel Dalında Birincilik ödülü. 2000
Ankara Uluslararası Film Festivali, Öğrenci belgeselleri dalında Birincilik ödülü. 2000
İtalya Unimovie Film Festivalde gösterime girdi. 2000
İFSAK 21. Ulusal Kısa Film Yarışmasına Katıldı.

Şeylerin Kederi - Orhan ERKAL, Ali Taner BALTACI
İFSAK 19. Ulusal Kısa Film Yarışmasında Jüri Özel Ödülü
10. Uluslararası İzmir Film Festivali “Yarının Sinemacıları” yarışması teşvik ödülü

Hedi... Hedi... - Funda ULUKÖSE, Ali Taner BALTACI
11. Ankara Film Festivali Ulusal Belgesel Öğrenci Filmleri Yarışması Birincilik Ödülü

DİĞER FİLMOGRAFİSİ
Bir Demet Tiyatro 1997 .... Jenerik
Organize İşler - 2005 .... Post Prodüksiyon Sorumlusu
Vizontele Tuuba - 2003 .... Post Prodüksiyon Sorumlusu
Vizontele - 2000 .... Post Prodüksiyon Sorumlusu
Bekarlar - 2003 .... Yapım Koordinatörü
Vizontele Tuuba - 2003 .... Yardımcı Yönetmen
Vizontele - 2000 .... Yardımcı Yönetmen
Ölümsüz Aşk - 2003 .... Senaryo
Alt 21-07-2007   #19
İsmetim
Yönetici

Ali UĞUR

Doğum Tarihi :

1956 Yangın isimli filmde görüntü yönetmenliği yaparak sinemaya girdi. 1994 yılına kadar 141 filmde görüntü yönetmenliği yaptı. 1964 yılında çekilen Metin ERKSAN'ın Susuz Yaz Türk sinemasının klasik filmleri arasındadır.

"Acı Hayat" isimli filmle 1964 yılında 1. Antalya Film Şenliğinde, "Zalimler" ile 1967 yılında 4. Antalya Film Şenliğinde, "Kara Doğan" ile 1972 yılında 4. Adana Altın Koza Film Şenliğinde En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüne layık görüldü.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Sabah Olmasın 1963

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Sabah Olmasın 1963
Aşkların En Güzeli 1964
Zımba Gibi Delikanlı 1964
Allaha Adanan Toprak 1967
Yalnız Adam 1969

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Sabah Olmasın 1963
Aşkların En Güzeli 1964

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ FİLMOGRAFİSİ
Yangın 1956
Yedi Köyün Zeynebi 1956
Kara Yazı 1957
Kör Kuyu 1957
Kelepçe 1958
Dar Sokaklar 1958
Dikenli Çit 1958
Elveda 1958
Zavallı Kız 1959
Kıbrıs Şehitleri 1959
Allah Büyüktür 1959
Son Yolcu 1959
Osman Çavuş 1960
Ölümlü Dünya 1960
Sığıntı 1960
Izdırap Çocuğu 1960
Bir Yaz Yağmuru 1960
Vatan Ve Namus 1960
Yaman Gazeteci 1961
Bir Yaz Yağmuru 1961
Duvaksız Gelin 1961
Oğlum 1961
Toros Canavarı 1961
Sahte Prens 1961
Acı Zeytin 1961
İki Yetime 1961
Bir Bahar Akşamı 1961
Barbut Süleyman 1962
Billur Köşk 1962
Cehennem Yolcuları 1962
Derdimden Anlayan Yok 1962
Akasyalar Açarken 1962
Acı Hayat 1962
Kayıp Kız Ayla 1962
Gençlik Hülyaları 1962
Rahmetler Yağarken 1963
Dişi Örümcek 1963
Gizli Sevda 1963
Sabah Olmasın 1963
Aşka Susayanlar 1963
Avare Şoför 1963
İstanbul Kaldırımları 1964
Kaynana Zırıltısı 1964
Zımba Gibi Delikanlı 1964
Koçero 1964
Döner Ayna 1964
Susuz Yaz 1964
Fatoş'un Fendi Tayfur'u Yendi 1964
Prangasız Mahkumlar 1964
Sıkı Dur Geliyorum 1964
Ölüm Allahın Emri 1964
Şahane Züğürtler 1964
Poyraz Osman 1964
Şoför Nebahat Ve Kızı 1964
Aşkların En Güzeli 1964
Avare Yavru Filinta Kovboy 1964
Kanlı Meydan 1965
Son Kuşlar 1965
Oğlum Oğlum 1965
Helal Adanalı Celal 1965
Bitmeyen Korku 1965
Hudutların Kanunu 1966
Kovboy Ali 1966
Meydan Köpeği 1966
Kibar Haydut 1966
Zalimler 1966
Hızır Efe 1966
Sırat Köprüsü 1966
Türkün Aşkı Başkadır 1966
Yalnız Adam (Kibar Haydut) 1966
Yüzbaşı Kemal 1967
Killing Canilere Karşı 1967
Kızılırmak-Karakoyun 1967
Soy Ve Öldür 1967
Kurbanlık Katil 1967
Acı Günler 1967
Allaha Adanan Toprak 1967
Üç Sevdalı Kız 1967
Azap Yolu 1967
Acı İnanç 1968
Mekansız Kurtlar 1968
Acı İntikam 1968
Vesikalı Yarim 1968
Cesur Yabancı 1968
Kuyu 1968
Kanlı Aşk 1969
Kendi Düşen Ağlamaz 1969
Çifte Tabancalı Kabadayı 1969
Sarı Kurdelem Sarı 1969
Şirvan 1969
Tel Örgü 1969
Malkoçoğlu Cem Sultan 1969
Yalnız Adam 1969
Aç Kurtlar 1969
Yaşamak Ne Güzel Şey 1969
Beyaz Mendilim 1969
Bin Defa Ölürüm 1969
Yemen'de Bir Avuç Türk 1970
Kralların Kaderi 1970
Birleşen Yollar 1970
Kader Bağlayınca 1970
Cımbız Ali 1971
Çıplaklar 1971
Elvan 1971
Bir Teselli Ver 1971
Bir Kadın Uğruna 1971
Asya'nın Tek Atlısı Baybars 1971
Kadifeden Kesesi 1971
Kadırgalı Ali 1971
Irmak 1972
Kara Doğan 1972
Malkoçoğlu Kurt Bey'ı 1972
Kopuk 1972
Korkusuz Aşıklar 1972
Estergon Kalesi 1972
Akma Tuna 1972
Çulsuz Ali 1973
Nefret 1973
Çılgın Arzular 1974
Evet Mi Hayır Mı 1974
Şirvan 1974
Aç Gözünü Mehmet 1974
Açlık 1974
Bedrana 1974
Kara Çarşaflı Gelin 1975
Haşhaş 1975
İnce Memed Vuruldu 1975
Harakiri 1975
Örgüt 1976
Denizin Kanı (TV) 1978
Kanije Kalesi 1982
Son Akın 1982
Geçim Otobüsü 1984
Acı Ekmek 1984
Fatmagül'ün Suçu Ne ? / Umutsuz Şafaklar 1986
Denizden Gelen Kadın 1988
Hayri Beyin Son Aşkı 1993
İstanbul'un Orta Yeri Sinema 1993
Oyun İçinde Oyun 1993
İkimiz De Sevmiştik 1994

ÖDÜLLERİ
Acı Hayat - 1. Antalya Film Şenliği, En İyi Görüntü Yönetmeni. 1964
Zalimler - 4. Antalya Film Şenliği, En İyi Görüntü Yönetmeni. 1967
Kara Doğan - 4. Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Görüntü Yönetmeni. 1972
Alt 21-07-2007   #20
İsmetim
Yönetici

Ali YAVER

Doğum Tarihi : 20 Ocak 1929

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Kurşun Memed 1971

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Biraz Kül Biraz Duman 1966
Kanun Benim 1966
Kıran Kırana 1966
Silahların Kanunu 1966
Kurşun Memed 1971

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ FİLMOGRAFİSİ
Kezban 1953
Ağlayan Kaya 1957
Yetim 1957
Acı Yol 1958
Allı Yemeni 1958
Murada Ereceğiz 1958
Ağlarsa Anam Ağlar 1958
Ninno 1959
Aliii 1960
Fedakar Arkadaş 1960
Mecnun 1960
Yak Bir Sigara 1960
Can Mustafa 1960
İki Damla Gözyaşı 1961
Silahlar Konuşuyor 1961
Gönülden Gönüle 1961
İki Çalgıcının Seyahati 1962
Meteliksiz Aşıklar 1962
Öldüren Bahar 1962
Bir Çiçek Üç Böcek 1962
Büyük Yemin 1963
Yakılacak Kitap 1963
Casus Kardeşler 1963
Yedi Kocalı Hürmüz 1963
Kara Yılan 1963
Makber 1963
Öldür Beni 1963
İstikbal 1964
Cilalı İbo Ve Kırk Haramiler 1964
Yüz Karası 1964
Asfalt Rıza 1964
Keşanlı 1964
Dokunma Bozulurum 1965
Gönül Kuşu 1965
Hacı Baba 1965
İsyancılar 1965
Kahreden Kurşun 1965
Kan Gövdeyi Götürdü 1965
Yiğit Yaralı Olur 1966
Çirkin Kral 1966
Kanlı Hayat 1967
Ah Bu Kadınlar 1967
Devlerin İntikamı 1967
Krallar Ölmez 1967
Benim Adım Kerim 1967
Kral Kim 1968
Malkoçoğlu Kara Korsan 1968
Alevli Yıllar 1968
Öksüz 1968
Bir Aşk Türküsü 1969
Büyük Öç 1969
Gül Ayşe 1969
Şeytan Kayaları 1970
Linç 1970
Canlı Hedef 1970
Çifte Yürekli 1970
Günahımı Çekeceksin 1970
Kanımın Son Damlasına Kadar 1970
Rüya Gibi 1971
Geldi Sevdi Vurdu 1971
Kara Cellat 1971
Yarın Son Gündür 1971
Mahşere Kadar 1971
Kaçaklar 1971
Ayıpettin Şemsettin 1971
Beş Hergele 1971
Beyoğlu Kanunu 1971
Bir Pınar Ki 1972
Aşk Ve Cinayet Meleği 1972
Elveda Meyhaneci 1972
Baskın 1972
Günahsızlar 1972
Her Şafakta Ölürüm 1972
İblis 1972
Kanlı Öç 1972
Kırk Yalan Memiş 1972
Ölüme Köprü 1972
Hayat Mı Bu 1972
Örümcek 1972
Sezercik Aslan Parçası 1972
Aşk Mahkumu 1973
Bir Demet Menekşe 1973
Dağ Kanunu 1973
Beklenmeyen Adam 1973
Ben Doğarken Ölmüşüm 1973
İhanet 1973
Kızın Varsa Derdin Var 1973
Şeytanın Kurbanları 1973
Vurun Kahpeye 1973
Tatlım 1973
Arap Abdo 1973
Askerin Dönüşü 1974
Bacım 1974
Namus Belası 1974
Zindan 1974
Aklın Durur 1975
Beş Atış Yirmibeş 1975
Curcuna 1975
Çin İşi Japon İşi 1975
Erkeğim Benim 1975
Tokmak Nuri 1975
Fırtına Behçet 1975
Hızlım Benim 1975
İsyan 1975
Kutu 1975
Yatak Hikayemiz 1975
Ölüme Yalnız Gidilir 1976
İntikamcı 1976
Yaktı Beni 1983
Dostlar Sağolsun 1983
Uç Güzel Güvercinim 1984

ÖDÜLLERİ
2. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1970, Linç, En İyi Görüntü Yönetmeni
6. Antalya Film Şenliği, 1969, Öksüz, En İyi Görüntü Yönetmeni
Alt 21-07-2007   #21
İsmetim
Yönetici

Aram GÜLYÜZ

Doğum Tarihi : 1931, İstanbul

Türk Sinemasının 70'li yıllarda düştüğü krizden çıkmak için porno filmlerin üretilmeye başlanması ile Aram GÜLYÜZ'de bu filmleri çeken yönetmenlerden biri oldu. Tabii bir çok filmi sansüre uğradı. Atını Seven Kovboy'da bunlardan biriydi. Yönetmen bu filmden önce herkesin severek izlediği Red-Kit'i çekmişti. Halen televizyon dizisi yönetmektedir.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Sensiz Yıllar 1960
Aşk Ve Yumruk 1961
Kadın Ve Tabanca 1962
Temem Bilakis 1963
Genç Kızların Sevgilisi 1963
Hop Dedik 1963
Sokakların Kanunu 1964
Kaynana Zırıltısı 1964
Manyaklar Köşkü 1964
Abidik Gubidik 1964
On Güzel Bacak 1964
Varan Bir 1964
Erkek Sözü 1964
Sen Vur Ben Kırayım 1964
Berduş Milyoner 1965
Sevdalı Kabadayı 1965
Kolla Kendini Bebek 1965
Canın Cehenneme 1965
Şıngırdak Melahat 1965
Cici Kızlar 1965
Cumartesi Senin Pazar Benim 1965
Lafını Balla Kestim 1965
65 Hüsnü 1965
Taşralı Amca 1965
Tatlı Yumruk 1965
Ölüm Çemberi 1965
Pantolon Bankası 1965
Ateş Gibi Kadın 1965
Hüseyin Baradan Çekilin Aradan 1965
Tamirci Parçası 1965
Konforlu Necla 1966
Kumarbazın İntikamı 1966
Ailenin Yüz Karası 1966
Üsküdar'dan Topkapı'ya 1966
Altın Kollu Adam 1966
Fırtına Beşler 1966
Zehirli Hayat 1966
Gariban 1966
Siyah Otomobil 1966
Karım Beni Aldatırsa 1967
Deli Fişek 1967
Demir Bilek 1967
Dişi Killing 1967
Galatalı Mustafa 1967
Ayşecik Canım Annem 1967
Yüzbaşının Kızı 1968
İnsan İki Kere Yaşar 1968
Yaratılan Kadın 1968
Yuvana Dön Baba 1968
Benimle Evlenir Misin 1968
Kanun Namına 1968
Tatlı Günler 1969
Ümit Dünyası 1969
Öldüren Aşk 1969
Ömercik Babasının Oğlu 1969
Fakir Kızın Romanı 1969
Ana Kalbi 1969
Mazideki Kadın 1969
Ayşecik Yuvanın Bekçileri 1969
Sevgili Babam 1969
Kahraman Delikanlı 1969
Şıllık 1970
Red Kit 1970
Ayşecik Sana Tapıyorum 1970
Tamam Mı Canım 1971
Beyaz Kelebekler 1971
Saraylar Meleği 1971
Ayıpettin Şemsettin 1971
Ayşecik Bahar Çiçeği 1971
Toto Kralı 1971
Kırk Yalan Memiş 1972
Oğlum 1972
Dudaktan Dudağa Ölüm 1972
Alçaklar Cehenneme Gider 1972
Ay Aman Of 1972
Satılık Kadın 1972
Kader Yolcuları 1972
Büyük Şamata 1973
Tatlım 1973
Özleyiş 1973
Anneler Günü 1973
Aşkımla Oynama 1973
Mirasyediler 1974
Aman Ne Gırgır 1974
Reisin Kızı 1974
Atını Seven Kovboy 1974
İmparator 1974
Curcuna 1975
Televizyon Çocuğu 1975
Adamını Bul 1975
A'dan Z'ye Kadar 1975
Vur Davula Tokmağı 1975
Ye Kürküm Ye 1975
Hababam Git Hababam Gel 1975
Hasan Almaz Basan Alır 1975
Salak Bacılar 1975
Hoppala 1975
Sevişmek Bir Dakika 1975
Beş Dakikada Beşiktaş 1976
Eksik Etek 1976
Profesyonel / Kadın Çapkın Olunca 1976
Hamza Dalar Osman Çalar 1976
Saffet Beni Affet 1976
Delidir Ne Yapsa Yeridir 1977
Oooh Oh 1978
Kendin Pişir Kendin Ye 1978
Şerefsiz Şeref 1978
Şaşırtma Beni 1979
Binlik Nail 1979
Leyla, Necla, Mücella 1979
Sona Kalan Dona Kalır 1979
Minnoş 1979
Bu Gece Bende Kal 1979
Olmaz Şimdi 1979
Öğren de Gel 1979
Babanın Kızları 1979
Şaşkın Milyoner 1980
Sarışın Tehlike 1980
Uyanıklar Dünyası 1985
Melek Yüzlü Cani / Nefret 1986
Bebek Davası 1986
Mazideki Kadın 1986
Aşk Ve Kin 1986
Aşkın Kanunu Yoktur 1986
Sen Neymişsin Be Abi 1986
Babalar da Ağlar 1986
Afrodit 1987
Yavrumu Kurtarın 1987
Hoşgeldin Ramazan 1987
Kadersiz Kullar 1987
Yaşamak 1988
Yasak Aşk 1988
Sevdiğim Adam 1990
Uğurlugil Ailesi 1990
Cümbüş Sokak 1993
Yaseminname 1994
Taksim - Sarıyer 1995
Tatlı Kaçıklar 1996
Köşe Kapmaca 1996
Yasemince 1997
Yazevi 2000
Parça Pinçik 2000
Haşlama Taşlama 2000
Şen Kahkahalar 2001
Bizim Otel 2001
Hastayım Doktor 2002
Sana Bayılıyorum 2002
İki Oda Bir Sinan 2002
Evlat 2003
Utanmaz Adam 2005
Deli Duran 2005
Zeynep 2005

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
İstanbul Macerası 1958
Sensiz Yıllar 1960
Aşk Ve Yumruk 1961
Kadın Ve Tabanca 1962
Temem Bilakis 1963
Hop Dedik 1963
Sen Vur Ben Kırayım 1964
Varan Bir 1964
Berduş Milyoner 1965
Hüseyin Baradan Çekilin Aradan 1965
Kolla Kendini Bebek 1965
Siyah Otomobil 1966
Gariban 1966
Ailenin Yüz Karası 1966
Altın Kollu Adam 1966
Fırtına Beşler 1966
Dişi Killing 1967
Deli Fişek 1967
Ayşecik Canım Annem 1967
Demir Bilek 1967
Kanun Namına 1968
Yaratılan Kadın 1968
Yüzbaşının Kızı 1968
Fakir Kızın Romanı 1969
Kahraman Delikanlı 1969
Öldüren Aşk 1969
Ömercik Babasının Oğlu 1969
Ümit Dünyası 1969
Red Kit 1970
Şıllık 1970
Ayşecik Bahar Çiçeği 1971
Beyaz Kelebekler 1971
Tamam Mı Canım 1971
Alçaklar Cehenneme Gider 1972
Ay Aman Of 1972
Kader Yolcuları 1972
Satılık Kadın 1972
Büyük Şamata 1973
Hoppala 1975

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Sensiz Yıllar 1960
Aşk Ve Yumruk 1961
Sokakların Kanunu 1964
Kolla Kendini Bebek 1965
Berduş Milyoner 1965
Üsküdar'dan Topkapı'ya 1966
Ailenin Yüz Karası 1966
Red Kit 1970
Şıllık 1970
Beyaz Kelebekler 1971
Kader Yolcuları 1972
Hoppala 1975
Ye Kürküm Ye 1975
A'dan Z'ye Kadar 1975
Televizyon Çocuğu 1975
Eksik Etek 1976
Profesyonel / Kadın Çapkın Olunca 1976
Oooh Oh 1978
Öğren de Gel 1979
Babanın Kızları 1979
Minnoş 1979
Sona Kalan Dona Kalır 1979
Sarışın Tehlike 1980
Alt 21-07-2007   #22
İsmetim
Yönetici

Arda USKAN

Doğum Tarihi : 1947, İstanbul

90'larda ise televizyon dizileri için senaryo yazmıştır. Uzun süre Nokta dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1990'lı yıllarda TV gazeteciliğine yöneldi, çeşitli programlar düzenledi. Arda Uskan, sayısız fotoroman çekti. Radikal, Vatan'ın "Ajanda" isimli eki gibi çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Charles BUKOWSKI hayranı. Kanal 6 da haber editörlüğü yaptı. Yazılarında gözde olanı değil, gözden uzakta olanı bizlere belirten, ve gerçekleri savunan; sunan bir avuç gazeteciden biridir.

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında amatörce müzikle uğraştı. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde eğitim gördü. Son sınıftan ayrıldı. Bir süre İngiltere ve Fransa’da kendi deyimiyle “serserilik” yaptı.

1972 yılında "Milliyet"te gazeteciliğe başladı. Altı yıl orada çalıştıktan sonra sinemaya geçmek için gazeteden ayrıldı. Gazetecilik ve röportaj yazarlığı yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde fotoromanlar çekti. Arda Uskan, 1970 - 1980 arası bir süre senaryo ve tiyatro oyunu yazdı. Bu senaryolardan bazılarını da kendisi yönetmişti. Melodram ağırlıklı senaryolarının bazılarını Temel Gürsu sinemaya uyarladı. 1973'te ilk filmini yönetti. Birçok film senaryosu yazdı.

1982 yılında Gelişim Yayınları’na girdi ve "Nokta" dergisinin ilk sayısından itibaren Ercan Arıklı'yla çalışmaya başladı. Sekiz yıl, aralıksız "Nokta"nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Gelişim Yayınları’nın Asil Nadir’e satılmasıyla birlikte o günlerde yeni kurulan bir sektöre, özel televizyonlara geçti. Star’ın yeni kurulduğu günlerde, ilk özel televizyonun ilk haber müdürü oldu ve “Nefes Nefese” isimli bir haber programı yaptı. Daha sonra Kanal 6’nın kuruluşunda bu kanalda yine haber müdürü olarak görev yaptı. 1995 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte “özel haber ekibi” olarak ATV’ye geçti. Daha sonra aynı kanalda program yapımcısı olarak çalıştı. 2000 yılında tekrar yazılı basına dönerek "Radikal" gazetesinde köşe yazıları yazdı, "Aktüel" dergisinde “Varyete” ekini çıkardı. Bugünlerde "Vatan" gazetesinde çalışıyor ve "Haftalık" dergisinde yayın danışmanı olarak görev yapıyor.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Felek 1973
Gecelerin Ötesi / İster Darıl İster Sarıl 1974
Çizmeli Kedi 1976

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Felek 1973

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Felek 1973
Gecelerin Ötesi / İster Darıl İster Sarıl 1974
Arzu 1976
Vurun Beni Öldürün 1980
Seni Yakacaklar 1981
Yaşamak Bu Değil 1981
Mecnun 1981
Olmaz Olsun 1981
Nasıl İsyan Etmem 1982
Talih Kuşu 1982
Zulüm 1983
Kader Çıkmazı 1984
Kadınca 1984
Sevginin Bedeli 1984
Yaşadıkça 1984
Güneşten De Sıcak / Sarı Güneş 1987
Alışırım 1987
Annem 1987
Sevdim Seni 1987
Temas 1987
Yuvasızlar 1987
Ağlıyorum 1988
Küçüksün Yavrum 1988
Yasemin 1997
Canısı 1997
Sırılsıklam 1998
Umut Yolcuları 1999
Hanım Ağa 2000
Şeytanın Gözyaşları 2000
Karaoğlan 2002

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
Güle Güle Bebeğim / Hayatın Pimini Çeken Adam : Ercan Arıklı
Doğan Kitapçılık; Türkçe Söylev ve Mektuplar;
İstanbul, 2005, 14 x 20 cm, 352 sayfa, Türkçe, ISBN 9752933432.

2. Güle Güle Bebeğim/Hayatın Pimini Çeken Adam: Ercan Arıklı; Arda Uskan
Doğan Kitap; Anı-Günce-Mektup;
Haziran 2005, 1. Baskı, 14x20, 352 sayfa, Türkçe, K.Kapak, ISBN 9752933432.
Alt 21-07-2007   #23
İsmetim
Yönetici

Arif KESKİNER

Doğum Tarihi : 1938, Osmaniye
Adresi - Çiçek Bar (Arif'in Yeri), Billurcu Sokak 25 Sıraselviler Tel : 0 212 2442619

Abdurrahman Keskiner'in ağabeyidir. 1938 yılında Osmaniye’de doğdu. Gazetecilik yaptı. Önce Ekta Film, sonra da Çiçek Film şirketini kurdu. 1975 yılında Amigo Hüsnü adlı filmiyle yönetmenliğe başladı. Bir çok filmin yapımcılığını yaptı. Sinemada çalışan yönetmen, senarist, oyuncu ve kameramanların uğrak yeri haline gelen Çiçek Barı açtı ve halen işletmektedir.

2000'li yıllarda Adnan Polat, Kemal Ulusoy ve Arif Keskiner'den oluşan idealist üç Türk işadamı modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını ‘The Blond Wolf’ (Sarışın Kurt ) adıyla beyazperdeye yansıtacak bir film için Hollywood'da anlaşma imzaladılar. Atatürk rolünün Nick Nolte oynarken filmde Jacqueline Bisset de rol alacak.

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Alemin Keyfi Yerinde 1975
Amigo Hüsnü 1975
Ayıkla Beni Hüsnü 1975
Canım De Bana 1975
Parayla Değil Sırayla 1975
Bitirim Hüsnü 1976

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Otobüs 1974
Aybiçe Kurt Kız 1976
Kapıcılar Kralı 1976
Selvi Boylum, Al Yazmalım 1977
Köşeyi Dönen Adam 1978
Piano Piano Bacaksız 1992

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Yılanı Öldürseler 1981

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Cilalı İbo Perili Köşkte 1963
Mektup 1997
Banka 2002

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
Çiçek Gibi - 2002
Doğan Kitapçılık, Sayfa : 315
Alt 21-07-2007   #24
İsmetim
Yönetici

Arşavir ALYANAK

Dr. Arşavir ALYANAK

Doğum Tarihi - 1907, Adapazarı
Ölüm Tarihi - 1 Mayıs 1981, İstanbul

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Hayat Acıları / Gülnaz 1951
Onu Ben Öldürdüm 1952
Uç Baba Torik 1953
Yaban Kız 1954
Günahkar Baba 1955
Kızımla Beraber Ağladık 1955
Son Beste 1955
Kara Bahtım 1957
Bir Dilim Ekmek 1958
Karanlık Günler 1958
Kederli Yıllar 1958
Sokak Çocuğu 1958
Ömrümün Tek Gecesi 1959
Cici Katibem 1960
Satın Alınan Adam 1960
Dikenli Gül 1961
Hatırla Sevgilim 1961
Sokaktan Gelen Kadın 1961
Suçlu Aşıklar 1961
Fatoş'un Bebekleri 1962
Zorla Evlendik 1962
Dilberler Yuvası 1962
Tatlı Sert 1963
Zehir Hafiye 1963
Baş Belası 1963
Kezban 1963
Kızlar Büyüdü 1963
Taşralı Kız 1964
Bücür 1964
Macera Kadını 1964
Yılların Ardından 1964
Şeytanın Kurbanları 1965
Arzunun Bedeli 1966
Bitmeyen Çile 1966
Çıldırtan Dudaklar 1967
Gönül Hırsızı 1971
Gece Kuşu Zehra 1975

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ
Onu Ben Öldürdüm 1952
Uç Baba Torik 1953
Yaban Kız 1954
Günahkar Baba 1955
Öp Babanın Elini 1955
Piç / Kahpe Dünya 1956
Zeynep'ın İntikamı 1956
Zeynebin Aşkı / Güllü Fatma 1957
Sokak Çocuğu 1958
Çoban Kızı 1958
Bir Serseri 1960

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Onu Ben Öldürdüm 1952
Yaban Kız 1954
Meçhul Kadın 1955
Kızımla Beraber Ağladık 1955
Son Beste 1955
Kara Bahtım 1957
Bir Dilim Ekmek 1958
Karanlık Günler 1958
Kederli Yıllar 1958
Sokak Çocuğu 1958
Ömrümün Tek Gecesi 1959
Satın Alınan Adam 1960
Sokaktan Gelen Kadın 1961
Zorla Evlendik 1962
Kezban 1963
Yiğitler Ölmezmiş 1966
Gönül Hırsızı 1971
Gece Kuşu Zehra 1975

AKTÖR FİLMOGRAFİSİ
Damga 1948
Vurun Kahpeye 1949 Ömer Efendi
Allah Kerim 1950
Onu Ben Öldürdüm 1952
Çakırcalı Mehmet Efe'nin Definesi 1952
Gece Kuşu 1960
İlk Aşk 1960
Alt 21-07-2007   #25
İsmetim
Yönetici

Artun YERES

Doğum Tarihi - 1944, İstanbul

Sinemaya Lütfi AKAD yanında yönetmen yardımcılığı yaparak başladı. Daha sonra reklam filmlerine yöneldi. 1968 yılında Vietnam savaşı fotografları ve Goya'nın gravürlerinden yola çıkarak Çirkin Ares isimli belgeseli çekti. 1969 yılında Nazım HİKMET'in bir şiirinden yola çıkarak Onlar ki isimli belgeseli çekti. 1970 yılında Nazım HİKMET'in " Meşhur Adamlar Ansiklopedisi" isimli şiirinden esinlenerek bir fotograf sergisi açtı. Daha sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. 1986 yılında sinemaya geri döndü. 20 civarında tecimsel film ve çeşitli Tv dizileri çektikten sonra Buluşma isimli sinema filmini çekti.

Reklam filmleri çekiyordum, animasyon yapıyordum. 1500 Lira maaş alıyordum, bu maaştan artırdıklarımla negatif film alıp kısa metrajlı filmler yapıyordum. Bir arkadaşım bana 30 bin lira vererek fotoroman çekmemi istedi, ben de kabul ettim.

Kaynak - Yeşilçam'la Yüz Yüze / Burçak EVREN. Alıntı - Güneş, Temmuz 1991

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ
Asi Gençler - 1972
Dadaş Hasan - 1975
Kır Çiçeği - 1985
İstek - 1986
Bir Günlük Aşk - 1986
Hata - 1987
Yirmidört Saat - 1987
Gençlik Yılları - 1987

Bir Yaz Yağmuru - 1988
Oyuncular : Yaşar ALPTEKİN, Nazan AYAZ

Yengeç Burcu - 1988
Oyuncular : Kenan KALAV, Nilgün BUBİKOĞLU

Gece - 1989
Oyuncular : Ahu TUĞBA, Yalçın GÜLHAN

Kilyos Cinayeti - 1989
Oyuncular : Kenan KALAV, Arzu AYDIN

Yüreğin Aynası - 1993

Buluşma - 1994
Oyuncular : Aytaç ARMAN, Ayşe Emel MESCİ
Konusu : Uzun bir gece boyunca gelişen, gördüğü işkence nedeniyle sakat kalan bir erkekle yeniden kavuştuğu eşi arasındaki sorgulamayı kimi zaman düşsel, kimi zaman simgesel ve tutkulu görüntülerle beyazperdeye aktarır.

Tele Anahtar - 1994
Oyuncular : Demet AKALIN, Yalçın ÖZDEN

Bir Delikanlı - 2000
Yaralı Kurt - 2000

Çirkin Ares - 1968
Onlar Ki - 1969
Hiroshige ve Hokusai'den Mevsimler - 2002

SENARİST FİLMOGRAFİSİ
Donkişot Sahte Şövalye - 1971
Aşık Oldum - 1985
Bir Günlük Aşk - 1986
Aşığım Aşık - 1987
Yirmidört Saat - 1987
Gençlik Yılları - 1987
Bir Yaz Yağmuru - 1988
Yengeç Burcu - 1988
Gece - 1989
Kilyos Cinayeti - 1989
Buluşma - 1994
Tele Anahtar - 1994
Özlem, Düne... Bugüne... Yarına - 1995
Yaralı Kurt - 2000

TELEVİZYON FİLMLERİ
Hata Kimde? / 52 bölüm
Tophaneli Osman - 2000

ÖDÜLLERİ
Çirkin Ares - 1969 ( 1. Hisar Yarışmasında İkincilik Ödülü )
Onlar Ki - 1969 ( 2. Hisar Yarışmasında Jüri Özel Ödülü )
Özlem, Düne... Bugüne... Yarına - 32. Antalya Film Şenliği, En İyi Senaryo Ödülü. 1995
Hiroshige ve Hokusai'den Mevsimler - 46. Japonya Film ve Video Yarışması, İkincilik Ödülü. ( Gümüş Ödül) 2002

Etiketler
sinema, türk, yönetmenleri

Seçenekler
Stil